Chcesz otworzyć firmę ale obawiasz się kosztów związanych z księgowością? Jeśli będziesz pamiętać o kilku podstawowych sprawach początkowo księgowość możesz prowadzić zupełnie sam. Małe firmy najczęściej posługują się księgowością uproszczoną, która opiera się na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów. Niezależnie od tego, którą formę wybierzesz musisz pamiętać o niezbędnych czynnościach związanych z rozliczaniem się z urzędem skarbowym.

Podatek VAT dla małych firm

Prowadząc rejestr zakupu i sprzedaży będziesz rozliczać się deklaracją VAT-7, którą możesz złożyć online do 25 dnia miesiąca po okresie rozliczeniowym. Złożenie deklaracji VAT wiąże się z odprowadzeniem podatku do urzędu skarbowego. Wyjątek stanowią firmy zwolnione z VAT.

Programy księgowe do samodzielnego prowadzenia księgowości

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie księgowości to podstawową rzeczą, która ułatwi Ci prowadzenie księgowości będzie dobry program księgowy. Wybierz taki, który będzie łatwy w obsłudze i pozwoli na ewidencje środków prywatnych, trwałych i nietrwałych. Pamiętaj również o kopi księgi przychodów i rozchodów przechowywanej we własnym zakresie.

Składki ZUS

Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą to przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działaności możesz zrezygnować z odprowadzania składek ZUS. Przez następne 24 miesiące będziesz płacić niższe składki, które naliczane są od kwoty, nie niższej niż 30% Twojego wynagrodzenia. Pamiętaj, że ulga nie dotyczy osób, które świadczą te same usługi dla obecnego lub byłego pracodawcy i mogą skorzystać z niej osoby, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły dzielności gospodarczej.

Kody PKD

Zakładając firmę definiujesz czym będziesz się zajmować przez kody Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na ich postawie możesz wystawiać faktury na wykonywane przez siebie czynności.