Opłata za media przy wynajmie lokali biurowych – czym jest i ile może wynosić?

Jeśli szukasz lokalu biurowego lub mieszkania na wynajem, pierwsza z rzeczy, której należy się przyjrzeć to wysokość opłaty za media oraz co dokładnie obejmuje taka opłata. Rozliczenie i opłata za media dotyczy wszystkich ofert najmu i może być wliczona w czynsz lub wyliczana dodatkowo do podstawowej ceny najmu.

Opłata za media – co zawiera?

Opłata za media zazwyczaj zawiera kilka podstawowych podpunktów, do których należy opłata za wodę, gaz, prąd, ogrzewanie i śmieci. Przy zawieraniu umowy najmu należy zwrócić uwagę, czy obejmuje wszystkie wyznaczone punkty, gdyż w późniejszym czasie może okazać się, że będziemy musieli zapłacić dodatkowo np. Za wywóz śmieci.

Podczas podpisywania umowy warto zapytać o koszty dostępu do internetu, telewizji lub klimatyzacji – jeśli taka znajduje się w wynajmowanym pomieszczeniu.

Samodzielna opłata mediów – czy się opłaca

Podpisując umowę najmu zazwyczaj opłaty za media wynoszą tyle samo przez cały rok. Decydując się na samodzielne opłacenie mediów musimy brać pod uwagę, że w sezonie grzewczym takie opłaty wyniosą o wiele więcej, a dodatkowo – trzeba samodzielnie pamiętać o wszystkich opłatach i rachunkach.

Opłaty w cenie czynszu

Na rynku możemy spotkać dwa typy opłat najmu za lokal. Opłatę stanowiącą dodatek do podstawowej ceny czynszu oraz cenę czynszu zawierającą już opłatę za wszystkie lub część mediów. W zależności od tego, na którą formę rozliczenia napotkamy warto przyjrzeć się całkowitej cenie za media i upewnić się, że nie zostaną doliczone żadne dodatkowe opłaty.