Prowadzenie własnej firmy nie należy do najprostszych rzeczy. Decydując się na taki krok bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Zaczynasz odpowiadać za organizację swojego czasu, podatki, finanse oraz wszelkie ograniczenia prawne. Zanim otworzysz firmę dobrze przygotuj się do jej prowadzenia i dobrze zaplanuj pierwsze kroki.

Naucz się zarządzać sobą

Przechodząc na swoje musisz sam organizować sobie czas i miejsce pracy. Kończąc pracować w standardowych normach możemy dopasować godziny pracy do swoich indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że nieumiejętne zarządzanie swoim czasem może doprowadzić do opóźnień w realizacji umów lub projektów, dlatego warto wyznaczyć sobie codzienny czas pracy.

Podobna sytuacja dotyczy miejsca pracy. Początkujący przedsiębiorcy otwierając działalność niewymagającej najmu biura bardzo często decydują się na pracę z domu. Taka opcja to ograniczenie kosztów na start prowadzenia działaności ale i duże ryzyko rozleniwienia lub straty czasu na codzienne domowe czynności. Z tego względu często już na start warto zainwestować w biuro do pracy. Pozwoli to na lepszą organizacje i zmotywuję do działania.

Nie rób wszystkiego na raz

Przyjęcie zbyt wielu zleceń już na sam start nie zawsze może okazać się korzystne. Początkowo największą uwagę powinniśmy zwrócić na jakość i precyzję wykonania. Wykonywanie pracy niedbale ze względu na zbyt dużą ilość zleceń i presję czasu może wiązać się z osłabieniem wizerunku firmy. Może powodować również trudności w znalezieniu późniejszych klientów.

Pamiętaj, aby dbać o siebie i się nie przepracowywać

W pracy na etacie standardowo człowiek spędza 1/3 życia. Własna działalność nie ma wyznaczonych godzin pracy przez co czasem można się „zagubić”. Wielu przedsiębiorców łapie się na tym, że zamiast pracować mniej w porównaniu do pracy na etacie, pracuje o wiele więcej i zapomina o czasie wolnym lub urlopie. Zbyt dużo obowiązków zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego „wypalenia się” w pracy. Dodatkowo powoduje zmęczenie i nadmierne obciążeniem organizmu, które może prowadzić nawet do stanów chorobowych.

Przelicz wszytskie koszty i wydatki

Nie zakładaj firmy jeśli nie masz zgromadzonych funduszy potrzebnych na jej sprawne funkcjonowanie. Pamiętaj o podatkach w pierwszych kilku miesiącach po jej otworzeniu. Odłożone oszczędności to absolutna podstawa. Zapewni Ci ona spokój nawet gdy na początku prowadzenia działaności nie będzie szło Ci najlepiej, a dochody nie będą wpływać.

Zrób kosztorys

Przed otworzeniem własnej dzielności zaplanuj wydatki i sprawdź ile pieniędzy miesięcznie będziesz musiał przeznaczyć na podatki, pracowników, biuro oraz podstawowe rzeczy, niezbędne do prowadzenia Twojej działaności.